Awareness

Binalar içindeki havadan bulaşıcı virüslerin ve bakteriyel partiküllerin en iyi çözümü olarak CEN ISO testli hava filtreleri kullanıyor musunuz?

Bir odaya girdiğinizde, iç mekandan veya dışarıdan süzülerek gelen virüsler, bakteriler veya diğer kimyasal ve toksik partikülleri solumadığınızdan nasıl emin olursunuz? Böyle bir durumda çaresiz gibi görünebilirsiniz. Sonuçta, evde, okulda veya ofiste iç mekan hava kalitesini ne kadar kontrol edebilirsiniz ki? Ancak bilgi sahibi olursanız önlem alabilirsiniz. Sağlıklı ve üretken olmanın veya yorgun ve hatta hasta olmanın farkını yaratan nedenleri öğrenerek kirli hava solumamaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Soluduğumuz havada, tüm şekilleri, boyutları ve bileşimlerle havada süzülen partiküller bulunmaktadır. Biyolojik olanlar, polen, sporlar, bakteri ve virüs gibi.. Diğerleri ise kimyasal olanlar, şehir trafiği, hava kirliliğine neden olan toksik ince yanma partikülleridir.

COVID-19 pandemisiyle, havadaki biyopartikülleri uzaklaştırarak binaların içindeki havayı temizleme amacıyla hava filtrasyonunun kullanımına odaklanıldı. Bu da enfeksiyon riskini azaltmıştır.

1 mikron ve altındaki boyutta (PM1 olarak adlandırılır) küçük havada süzülen partiküller, genellikle endişe kaynağıdır çünkü derinlemesine vücudumuza nüfuz edebilirler. Bakteri ve virüs gibi biyopartiküller burnumuza, sinüslerimize bile yerleşebilir ve hatta ölümcül enfeksiyonlara neden olabilecek şekilde akciğerlere kadar ulaşabilirler.

Figure 1: ©Peter Dyment, Camfil

Hava filtrasyonu, havadan bulaşıcı partikülleri uzaklaştırarak insanları koruyabilen tek hava temizleme teknolojisidir. Genel havalandırma hava filtreleri, parçacık uzaklaştırma verimliliği açısından Avrupa ve küresel test standardı olan EN ISO 16890:2016’ya göre test edilir. Kritik uygulamalarda gereken daha yüksek filtrasyon verimlilikleri için HEPA filtreler kullanılabilir, EN1822:2019 standardına göre test edilirler.

Hayat bilimleri laboratuvarlarında, virüsleri ve bakterileri kontrol altına almak için HEPA filtreleri kullanılır; genellikle Maksimum Penetre Eden Parçacık Boyutu (MPPS) üzerinde %99,995 verimlilikle H14 sınıfı filtreler kullanılır. Benzer şekilde test edilmiş H14 sınıfı filtreler, yüksek kaliteli hava temizleyicilerde ve hava arıtıcı cihazlarda bulunabilir.

Havadaki bulaşıcı partikülleri işlemek için potansiyeli olan birçok yeni teknoloji bulunmaktadır, ancak çoğunluğunun etkinliği henüz düzgün bir şekilde test edilmemiştir. Önerilen herhangi bir yeni teknoloji, sonuçta elde edilen test verilerinin kontrol edilebilir koşullarda çoğaltılabilmesi için onaylanmış ve akademik incelemeye tabi tutulan bir CEN veya ISO teknik standardı ile performans testine tabi tutulmalıdır.

UV ışığı, fotokatalitik oksidasyon, darbeli ışık, iyonizasyon, ozon, termal yöntemler, mikrodalgalar, plazma, korona deşarjı, ultrasonifikasyon, kimyasal dezenfeksiyon, serbest radikaller veya bitki biyolojisi temelli teknoloji gibi birçok teknoloji bulunmaktadır.

Bu yeni gelişen teknolojileri kullanarak, havada süzülen biyopartiküller genellikle kullanılan teknolojiye bağlı olarak değişen dozlarda radyasyona veya kimyasal ajanlara tabi tutulur. Partiküller uzaklaştırılmazsa, her bir partikül için gereken deaktivasyon dozunun sağlandığından emin olunmalıdır.

Bir virüsü “öldürmek” mümkün değildir çünkü gerçek anlamda canlı değildir. Bir virüs, genetik materyalin bir parçası olarak kabul edilir ve canlı konuk hücrelere nüfuz ederek ve enfekte ederek çoğalabilir.

COVID-19 gibi bir virüs, çok küçüktür (genellikle yaklaşık 0,12 ila 0,16 mikron çapındadır) ve genellikle bir enfekte kişi tarafından iç mekandaki havaya bir aerosol damlası olarak püskürtüldüğünde, sıvı bir zar içine alınmış halde bulunur. 5 mikrona kadar olan daha büyük partiküller saatler boyunca havada kalabilir. Hava filtrasyonu ile havadan uzaklaştırılmazsa, solunum bölgesinde hala risk oluşturmaya devam ederler.

İngiltere’deki Addenbrookes NHS hastanesinde tamamen dolu bir COVID-19 servisinde yapılan son bir çalışma, havada bulunan enfeksiyonun temel olarak 1 mikron ve üstü partikül boyutunda taşındığını göstermektedir1. Bu, ISO16890 testi yapılmış PM1 sınıfı HVAC filtrelerinin önemli bir rol oynadığını ve temiz filtrelenmiş dolaşım havasının kullanımının bina sakinlerinin sağlığına faydalı olacağını göstermektedir.

Havada bulunan partikül bulutlarını uzaklaştırmak için uygun bir hava filtresi yoksa, bu partiküller havada asılı kalabilir ve dolayısıyla solunabilir. Hava kirliliği ve COVID-19 enfeksiyonu tehdidinin artık günlük bir sorun ve çoğu insan için endişe kaynağı olduğu bir dünyada, muhtemelen işgal edilmiş ofislerimiz veya birçok kamu binası içinde filtresiz havayı solumaktan rahat olmazdık.

Okullar, hastaneler ve kalabalık ofisler gibi kapalı alanlar, havada bulunan virüs ve bakterileri soluma konusundaki endişenin artık keskin bir şekilde odaklandığı yerlerdir.

Figure 2: ©Peter Dyment, Camfil

Filtrelenmeyen havada süzülen partiküller, yüzeye düşmek üzere serbest bırakılırlar ve yüzeylere yerleşen biyopartiküller, insanlar tarafından dokunulduğunda enfeksiyonu kolaylaştırabilir. Bu nedenle düzenli yüzey temizliği önemli olabilir.

Binalar içindeki havayı soluma konusunda kendinizi güvende hissetmenin bir yolu, hava izleyicisi kullanarak PM1 ve PM2.5 boyutundaki partikül konsantrasyonlarını ve zaman içinde nasıl değiştiğini ölçmektir. Hava izleme teknolojisi maliyeti önemli ölçüde düşmüştür. Örneğin PM2.5 konsantrasyonunu kontrol etmek ve 5 µg/m3 (yıllık ortalama WHO 2021) olan Dünya Sağlık Örgütü konsantrasyon sınırının üzerinde veya altında olup olmadığını görmek için etkilidir.

Hava örnekleme ve analizi, farklı boyutlardaki partiküllerde belirli virüslerin ve bakterilerin varlığını doğrulayabilir. Yüksek enfeksiyon riski bulunan yerlerde daha sık kullanılmalıdır.

Karbon dioksit (CO2), iç mekan alanının doluluğunu ve zayıf havalandırma bölgelerini göstermek için izlenebilir. Zamanla ve deneyimle, partikül kaynaklarını karakterize etmeyi ve bunları iç mekan alanındaki etkinliklerle eşleştirmeyi öğrenmek mümkündür.

Havanın biyopartikülleri örnekleme ve partikül boyutu/kompozisyon analizi, partikül tabanlı bir enfeksiyon sorununa daha iyi bir yaklaşımdır.

Uygun olduğunda, ana sistem hava işleme ünitesi hava filtrasyonu, bağımsız hava temizleyicilerle desteklenebilir. Bu kombinasyon, binanın tamamına temiz hava sağlar.

Hava izleyicileri, temiz hava sağlamak ve bazı durumlarda havalandırma sistemini kendisi kontrol etmek için kullanılabilir.

Bina sakinleri, son bir buçuk yıl boyunca elleri yıkama, sosyal mesafeyi koruma, yüzeyleri temizleme, yüz maskesi takma (yüz için hava filtreleri) KKD ve şimdi temiz sağlıklı iç mekan hava için hava filtrasyonunun faydalarını öğrenmek zorunda kaldılar.

Kapalı ortamınızda, evinizde, iş yerinizde veya diğer binalarda minimum riskle rahat ve güvenli olmak istiyorsanız, temiz havayı hafife almamamız gerektiğini hepimiz öğreniyoruz.

___________________________________________

[1] https://www.cuh.nhs.uk/news/air-filters-on-wards-remove-almost-all-airborne-covid-virus/

 

Author

Mr Peter Dyment

Technical Manager, Air Quality and Building Energy Consultant
Camfil