Awareness

Švarus patalpų oras – sveikesnė gyvensena

Švarus oras yra sveikos gyvensenos dalis. Pokalbiai apie švarų orą turi būti kasdienio gyvenimo dalis, nes oras, kuriuo kvėpuojame, turi tiek pat įtakos mūsų sveikatai, produktyvumui ir gerovei, kaip ir maistas, kurį valgome. Mes praleidžiame 90 % savo laiko patalpose, dėl to atėjo metas padaryti švarų, sveiką orą, savo kasdienio gyvenimo dalimi. Žemiau sužinosite, kodėl oras yra neatsiejamas nuo sveikos gyvensenos.

Įprastai, kai kalbame apie sveiką gyvenseną, mes daugiausia kalbame apie du dalykus: sveikas maistas ir fizinis aktyvumas.

Dėl COVID-19 pandemijos šią diskusiją taip pat papildė švarus oras. Namuose, daugiabučiuose, vaikų darželiuose, mokyklose, globos namuose, biuruose, parduotuvėse, fitneso centruose ir kt. norime turėti švarų orą.

Mes praleidžiame 90 % savo laiko patalpose, dėl to mums neturėtų būti priimtina prasta oro kokybė. Švarus oras yra sveikos gyvensenos dalis.

Diskusija apie švarų orą nebėra vien diskusija apie darbo aplinką gamyklose. Tai buvo įtraukta į sveikos gyvensenos darbotvarkę.

Per dieną įkvepiame 8 640–12 960 litrų oro, dėl to nepriimtina įkvėpti tiek daug kenksmingų dalelių, kurios yra ore, ir tokiu būdu patenka į plaučius, ar net į kraują.

Virusas ore

Danijos Technologijų institutas atliko vieną didžiausių eksperimentų patalpoje su virusais. Didelė patalpa (ilgis 13,9 m, plotis 6,7 m, aukštis 7,0 m) buvo pripildyta virusų, kurie laikėsi ore labai ilgą laiką, jei nebuvo naudojama ventiliacija. Po 18 minučių buvo ištirta, kad viruso koncentracija vis dar buvo 80 %.

Keista, kad virusas tiek ilgai laikosi ore. Oro valymas ir vėdinimas yra efektyviausias būdas sumažinti viruso poveikį patalpose.

Įleidžiamo oro filtravimas

Vis daugiau žmonių įrengia vėdinimo sistemas privačiuose namuose. Jie žiūri į švarų orą kaip į kritinį sveikos gyvensenos elementą. Virtuvėje susidariusios dalelės paskirstomos į gyvenamąją erdvę, net jei virš viryklės turite veiksmingą ištraukimo sistemą. Miegamajame praleidžiame apie 7 valandas savo laiko. Vaikai kambaryje praleidžia apie 12–14 valandų. Šeimos nori turėti sveikesnį gyvenimą, o tai taip pat apima ir švarų orą. To sprendimas yra vėdinimo sistema.

Vėdinimo sistemos montuojamos kartu su oro filtravimo sistema. Kai įleidžiamas oras filtruojamas, yra išlaikoma švari vėdinimo sistema, bei į namus patenka mažiau kenksmingų dalelių. Tada įleidžiamas oras yra švaresnis nei išorėje, net ir užmiesčio vietovėse.

Žemiau pateikti dalelių matavimo duomenys, kuriuos Danijos Technologijų Institutas išanalizavo kotedžų vėdinimo sistemose. Dalelių koncentracija įleidžiamame ore yra mažesnė nei išorėje.

1 paveikslas: ©Merete Lyngbye, Danijos technologijos institutas

Vieta Dalelių skaičius cm3
Išorė 1 170
Išfiltruotas oras ileidžiamas į patalpas 630
Svetainė su virtuve 9 000
Miegamasis 9 700

Išvada

Kai žmonės diskutuoja apie sveiką gyvenseną, tai yra ne tik sveikas maistas ir sporto veikla, į šią diskusiją turi būti įtrauktas ir švarus patalpų oras. Nes 90 % laiko praleidžiame patalpose dėl to norime turėti švarų orą. Dalelės ir virusai ore gali išsilaikyti ilgiau nei valandą. Sprendimas yra ventiliacija. Ventiliacijos sistemos su filtrais užtikrina, kad įleidžiamas oras būtų švaresnis nei išorėje.

 

Autorius

Merete Lyngbye

Vėdinimo ir vidaus klimato skyriaus vadovė
Danijos technologijos institutas (DTI)