Awareness

Filtry są wokół nas

Filtry są wokół nas. Są niewidzialnymi strażnikami przed wirusami, zapachami i innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami. Od żywności, którą spożywamy, do samochodów, którymi jeździmy; od leków, które przyjmujemy do globalnych centrów przetwarzania danych, które stanowią fundament cyfrowego świata, który wniknął w nasze codzienne życie – filtry umożliwiają to wszystko. Dowiedz się, jak jakość naszego zdrowia zależy od jakości powietrza, którym oddychamy i filtrów powietrza, które go oczyszczają – niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, w biurze, czy w szkole.

Przemysł motoryzacyjny

Przyzwyczailiśmy się do ochrony przed kurzem, pyłkami i nieprzyjemnymi zapachami we wnętrzu samochodu. Osiąga się to dzięki filtrom powietrza, które filtrują zarówno cząstki, jak i szkodliwe gazy z powietrza. Silnik jest również chroniony poprzez filtrowanie powietrza wlotowego silnika.

Maski ochronne

Maski ochronne były wcześniej wymagane tylko w szczególnych okolicznościach. W związku z pandemią COVID-19 maski znalazły się w naszym codziennym życiu. Filtrują powietrze, którym oddychamy. W ten sposób wnoszą znaczący wkład w ochronę nas i naszego otoczenia przed możliwymi infekcjami. Aby to zapewnić, należy zapewnić jakość masek, a także dokładne dopasowanie.

Centra przetwarzania danych

Ogromna ilość danych jest przetwarzana codziennie, w internecie lub lokalnie w biurach i fabrykach. Przyzwyczailiśmy się do niezawodnego przechowywania i przetwarzania danych w serwerowniach. Tą niezawodność gwarantują również filtry usuwające zarówno cząstki, jak i korozyjne gazy z powietrza w pomieszczeniach serwerowni.

Przemysł farmaceutyczny

Produkcja farmaceutyków podlega rygorystycznym przepisom i ścisłemu dozorowi.  Bezpieczeństwo pacjentów, ale także bezpieczeństwo środowiska są zawsze na pierwszym miejscu. Zanieczyszczenia w środowisku produkcyjnym lub uwolnienie substancji do środowiska zewnętrznego nie są tolerowane. Filtry powietrza o wysokiej sprawności są niezbędne  do produkcji bezpiecznych leków w czystym i bezpiecznym środowisku produkcyjnym.

Kuchnie

Dobre jedzenie to zawsze przyjemność. Aby zapewnić, że dotyczy to również gości restauracji, powietrze usuwane z kuchni jest uwalniane od najmniejszych kropel i substancji zapachowych za pomocą filtrów powietrza. Filtry powietrza pomagają również chronić pracowników kuchni przed nadmiernym stężeniem cząstek powstających podczas gotowania.

Mikroelektronika

Urządzenia elektroniczne podbiły nasze codzienne życie i stały się jego nieodzowną częścią. Ufamy ich niezawodnemu funkcjonowaniu. Tą niezawodność można zagwarantować tylko wtedy, gdy produkcja zawartych w nich mikroczipów i montaż samych urządzeń odbywa się w niezwykle czystym środowisku. W tym celu stosuje się wysokowydajne filtry powietrza o sprawności filtracji do 99,99999 %.

Budynki biurowe, hotele

Aby zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniach, duże obiekty, takie jak budynki użyteczności publicznej, biura i hotele,  są wentylowane mechanicznie. Filtry zapewniają, że zanieczyszczenia takie jak pyły, pyłki kwiatowe i nieprzyjemne zapachy nie są rozprowadzane w budynku. Dodatkowo, pomagają zapewnić utrzymanie w czystości kanałów wentylacyjnych.

Fabryki i magazyny

Czyste powietrze w fabrykach i magazynach to nie tylko ochrona pracowników. Procesy technologiczne są zazwyczaj wrażliwe na zanieczyszczenia. Czyste, przefiltrowane powietrze pozwala uniknąć zanieczyszczenia zakładów produkcyjnych, co korzystnie wpływa na ich niezawodność i bezpieczeństwo. Wnosi również istotny wkład w jakość wytwarzanych produktów. Ponadto: Kto w ogóle lubi otrzymywać zakurzone opakowania?

Przemysł spożywczy

Żywność produkowana przemysłowo, taka jak mleko lub chleb, lub składniki potraw stanowią istotny element naszej diety. Stawiamy na produkty perfekcyjnie pod względem mikrobiologicznym. W przemyśle spożywczym filtry powietrza usuwają z powietrza bakterie, wirusy i zarodniki pleśni lub grzybów, dzięki czemu bezpieczna i trwała żywność może dotrzeć do nas. Oprócz bezpieczeństwa produktów filtry powietrza przyczyniają się również do ochrony żywności przed gniciem.

Obróbka metali

W wielu procesach technologicznych, takich jak obróbka metali (spawanie, lutowanie, szlifowanie, piaskowanie itp.), często wytwarzane są bardzo drobne cząstki, które muszą zostać usunięte z powietrza w celu ochrony pracowników i środowiska. Stosowane do tego filtry powietrza muszą również wytrzymać najcięższe obciążenia mechaniczne.

Szkoły

Wiele badań udowodniło związek między dobrym samopoczuciem, zdolnością do koncentracji i efektywnością uczenia się z czystym powietrzem w szkołach. Wraz z odpowiednimi systemami wentylacyjnymi filtry powietrza wnoszą tutaj zasadniczy wkład. Mogą one również pomóc uniknąć zamykania szkół, a tym samym długoterminowych negatywnych skutków dla uczniów w czasach pandemii.

Technologia powierzchniowa

Farby i lakiery chronią i zabezpieczają pokryte nimi powierzchnie. Ponadto muszą one oczywiście spełniać wymagania estetyczne. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy malowanie, np. w przemyśle motoryzacyjnym, odbywa się w środowisku bezpyłowym. Gwarantują to filtry powietrza, które są używane na różnych etapach procesu lakierniczego.

Autor

Dr Marc Schmidt

Wiceprezes Technologies Europe
AAF International