Awareness

Filtreler her yerde

Filtreler bulunduğumuz her mekanda olabilir. Virüslere, kokulara ve diğer zararlı kirleticilere karşı görünmez koruyuculardır. Yediğimiz yemekten kullandığımız arabalara; aldığımız ilaçlardan günlük hayatımıza sızan dijital dünyanın temeli olan veri merkezlerine kadar her alanda kullanılırlar. Sağlığımızı korumakda, solumakta olduğumuz havanın kalitesinde havayı temizleyen hava filtreleri önemlidir – evde, ofiste veya okulda olsak da fark etmez.

Otomativ Endüstrisi

Araba içlerinde toz, polen ve kötü kokulardan korunmaya alıştık. Bu, hem partikülleri hem de zararlı gazları havadan filtreleyen hava filtreleri sayesinde sağlanır. Motorun emme havasını filtreleyerek, motorun aşınma ve yıpranmasının önüne geçeriz.

 

Yüz Maskeleri

Yüz maskeleri önceden sadece özel aktiviteler için gereklilik arz ediyordu. COVID-19 pandemisi ile birlikte yüz maskeleri günlük hayatımıza girdi. Solumakta olduğumuz havayı filtrelerler. Böylece bize ve çevremize olası enfeksiyonlardan korunmada önemli bir katkı sağlarlar. Bunun sağlanması için maskelerin kalitesinin yanı sıra tam oturumu da sağlanmalıdır.

 

Data Merkezleri

Her gün internet üzerinde, ofislerde, fabrikalarda büyük miktarda veri işlenmektedir. Bu verilerin yüksek kapasiteli sunucularda güvenilir bir şekilde saklandığını biliyoruz. Veri merkezlerinde, havadan partikülleri ve aşındırıcı gazları filtreleyen filtrelerde verilerin sağlıklı bir şekilde saklanmasının teminatıdır, böylece veri işleme sistemlerimizin güvenilirliğine katkıda bulunulur.

 

İlaç Endüstrisi

Eczacılıkla ilgili ürünler, sıkı şekilde denetlenen ve özenle üretilen ürünlerdir. Hasta güvenliği yanı sıra çevrenin güvenliği de önceliklidir. Kirleticiler veya çevreye salınım kabul edilemez. Yüksek performanslı hava filtreleri, temiz ve güvenli bir üretim ortamında saf ürünlerin üretimine önemli bir katkı sağlar.

 

Mutfaklar

Güzel kokan yemek her zaman keyiftir. Restoran müşterileri için de böyle olmasını sağlamak amacıyla mutfaklardan gelen egzoz havası, hava filtreleri aracılığıyla en küçük damlacıklar ve kokulu maddelerden arındırılır. Hava filtreleri ayrıca mutfaklarda çalışanları, yemek pişirme sırasında ortaya çıkan solunabilir partiküllerin aşırı yüksek konsantrasyonlarından korumaya yardımcı olur.

 

Mikroelektronik

Elektronik cihazlar günlük yaşamımızı ele geçirdi ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Güvenilir olduklarını biliyoruz. İçerdikleri mikroçiplerin üretimi ve cihazların k montajı, son derece temiz,steril bir ortamda gerçekleşirse sağlanabilir. Bu amaçla, %99,99999’a varan filtrasyon verimliliğine sahip yüksek performanslı hava filtreleri kullanılır.

 

Ofisler, Oteller

Kamu binaları, ofisler ve oteller gibi büyük binalarda yeterli miktarda temiz hava için mekanik havalandırma kullanılır. Filtreler, toz, polen ve kötü kokuların binada yayılmamasını sağlar ve havalandırma kanallarının hijyenik kalmasına yardımcı olur.

 

Fabrikalar, depolar

Fabrika ve depolardaki temiz hava sadece çalışanları korumak için değildir. Teknik süreçler genellikle hassastır. Temiz, filtrelenmiş hava, üretim tesislerinin kontaminasyonunu önler, bu da güvenilirliklerine ve güvenliğe katkı sağlar. Ayrıca üretilen ürünlerin kalitesine önemli bir katkıda bulunur. Üstelik, kim ki tozlu ambalajı almayı isterki?

 

Yiyecek ve İçecek Endüstrisi

Endüstriyel olarak üretilen süt, ekmek gibi gıdalar veya bileşenler, beslenmemize önemli bir katkı sağlar. Mikrobiyolojik olarak kusursuz ürünlere güveniriz. Gıda endüstrisinde hava filtreleri, havadan bakteri, virüs ve küf veya mantar sporlarını uzaklaştırarak güvenli ve dayanıklı gıdaların bize ulaşmasını sağlar. Ürün güvenliğinin yanı sıra, hava filtreleri aynı zamanda gıda güvenliğine de katkı yapar,  gıdaların çürümesini önler.

 

Metal İşleme

Kaynak yapma, lehimleme, taşlama, kum püskürtme gibi birçok teknik süreçte genellikle en ince partiküller üretilir, bu partiküller havadan uzaklaştırılması çalışanları ve çevreyi korumak için gereklidir. Bu amaçla kullanılan hava filtreleri aynı zamanda en ağır yüklere dayanması gerekir.

 

Okullar

Birçok çalışma, okullardaki temiz havanın iyi hissetme, konsantre olma yeteneği ve öğrenme başarısı arasındaki bağlantıyı kanıtlamıştır. Uygun havalandırma sistemleriyle birlikte, hava filtreleri burada önemli bir katkı sağlar. Aynı zamanda okul kapanmalarını önlemeye ve böylece salgın zamanlarında öğrenciler üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri engellemeye yardımcı olabilirler.

 

Yüzey teknolojisi

Boya ve vernikler, üzerlerine uygulandıkları yüzeyleri korur ve muhafaza eder. Bunun yanı sıra, elbette estetik gereksinimleri de karşılamalıdır. Örneğin otomotiv endüstrisinde olduğu gibi boyamanın tozsuz bir ortamda gerçekleşmesi durumunda bu mümkündür. Çeşitli boyama adımlarında kullanılan hava filtreleri sayesinde garanti altına alınır.

 

Author

Dr. Marc Schmidt

Vice President Technologies Europe
AAF International