Awareness

Filtre sú všade okolo nás

Vzduchové filtre sú všade okolo nás. Sú našimi neviditeľnými strážcami proti vírusom, pachom a iným škodlivým znečisťujúcim látkam. Vzduchové filtre umožňujú množstvo vecí v našom každodennom živote – od jedla, ktoré konzumujeme, až po autá, na ktorých jazdíme; od medicíny, až po globálne dátové centrá, ktoré slúžia ako základ digitálneho sveta. V tomto článku zistíte, ako naše zdravie závisí od kvality vzduchu, ktorý dýchame a od vzduchových filtrov, ktoré ten vzduch čistia – či už sme doma, v kancelárii alebo v škole.

Automobilový priemysel

V interiéri auta sme si zvykli na ochranu pred prachom, peľom a zápachmi. Táto ochrana je dosiahnutá vďaka vzduchovým filtrom, ktoré filtrujú častice a škodlivé plyny z vonkajšieho vzduchu. Motor auta je taktiež chránený pred zvýšeným opotrebovaním či roztrhnutím vďaka filtrovaniu nasávaného vzduchu.

Rúška

Rúška boli v minulosti určené najmä len pri špecifické medicínske účely. V dôsledku pandémie COVID-19 si rúška ale našli cestu do nášho každodenného života. Filtrujú vzduch, ktorý dýchame. Tým významne prispievajú k ochrane nás a nášho okolia pred možnými infekciami. Aby sa ochrana zabezpečila, musí sa zaručiť kvalita rúšok, ako aj ich presné umiestnenie a uchytenie na tvári.

Dátové centrá

Každý deň sa spracováva obrovské množstvo údajov, či už na internete alebo lokálne v kanceláriách a továrňach. Už sme si zvykli na spoľahlivé úložisko dát a údajov prostredníctvom vysoko dostupných serverov. Toto zaručujú aj filtre, ktoré filtrujú častice aj korozívne plyny zo vzduchu v dátových centrách, čím prispievajú k spoľahlivosti našich systémov spracovania údajov.

Farmaceutický priemysel

Farmaceutické výrobky sú jedny z najviac prísne regulovaných a starostlivo vyrábaných produktov. Bezpečnosť pacientov, ale aj bezpečnosť životného prostredia sú na prvom mieste. Nečistoty alebo uvoľňovanie škodlivých častíc do životného prostredia nie sú tolerovateľné. Vysokovýkonné vzduchové filtre významne prispievajú k výrobe sterilných produktov v čistom a bezpečnom výrobnom prostredí.

Kuchyne

Chutné jedlo je vždy potešením. Aby sa zabezpečilo aj pre návštevníkov reštaurácií, odsávaný vzduch z kuchyne je očistený od najmenších kvapôčok a zápachových látok pomocou vzduchových filtrov. Vzduchové filtre tiež pomáhajú chrániť zamestnancov v kuchyni pred nadmerne vysokou koncentráciou vdychovateľných častíc, ktoré vznikajú počas varenia.

Mikroelektronika

Elektronické zariadenia dobyli náš každodenný život a stali sa nepostrádateľnou súčasťou nášho sveta. Veríme v ich spoľahlivú funkčnosť. Tú je možné zaručiť len vtedy, ak sa výroba mikročipov, ktoré sú v nich obsiahnuté, a montáž samotných zariadení uskutočňuje v mimoriadne sterilnom prostredí. Na tento účel sa používajú vysokovýkonné vzduchové filtre s účinnosťou filtrácie až 99,99999 %.

Kancelárske budovy a hotely

Aby sa zabezpečil dostatočný prísun čerstvého vzduchu do veľkých budov ako sú verejné budovy, kancelárie a hotely, sú mechanicky vetrané. Filtre zabezpečujú, že prach, peľ a zápach nie sú distribuované v budove a taktiež pomáhajú zabezpečiť, aby ventilačné potrubia zostali hygienické.

Továrne a sklady

Čistý vzduch patrí do tovární a skladov nie len kvôli ochrane zamestnancov. Technické procesy vykonávané v takýchto priestoroch sú zvyčajne veľmi citlivé. Čistý, filtrovaný vzduch zabraňuje kontaminácii výrobných zariadení, čo je dôležité pre ich spoľahlivosť a bezpečnosť. Čistý vzduch významne prispieva aj ku kvalite vyrábaných produktov. Tak schválne: Kto má rád zaprášené produkty?

Potravinársky a nápojový priemysel

Priemyselne vyrábané potraviny, ako je mlieko, chlieb alebo zložky iných potravín, tvoria významnú časť našej dennej stravy. Spoliehame sa na to, že si v obchode kúpime mikrobiologicky dokonalé produkty. V potravinárskom priemysle vzduchové filtre odstraňujú baktérie, vírusy a plesňové spóry zo vzduchu, aby sa k nám dostali bezpečné a odolné potraviny.

Spracovanie kovov

Pri mnohých technických procesoch spojených so spracovávaním kovov (zváranie, spájkovanie, brúsenie, pieskovanie atď.), sa často vylučujú tie najjemnejšie častice, ktoré musia byť zo vzduchu odstránené kvôli ochrane zamestnancov a životného prostredia. Vzduchové filtre, ktoré sa na to používajú, musia odolávať najvyššiemu stupňu zaťaženia.

Školy

Mnohé štúdie preukázali súvislosť čistého vzduchu v školách so schopnosťou sústrediť sa a učiť sa. Spolu s vhodnými vetracími systémami k tomu významne prispievajú vzduchové filtre. Takéto opatrenia môžu pomôcť vyhnúť sa zatváraniu škôl, a tým aj dlhodobým negatívnym účinkom na študentov počas pandemického obdobia.

Povrchová technológia

Farby a laky chránia a zachovávajú povrchy nimi ošetrené. Okrem toho by farby a laky mali samozrejme spĺňať aj estetické požiadavky. To je možné len vtedy, ak sa maľba, napr. v automobilovom priemysle, uskutočňuje v sterilnom prostredí bez prachu. To je zaručené vzduchovými filtrami, ktoré sa používajú v rôznych krokoch procesu povrchových úprav.

 

Autor

Dr. Marc Schmidt

Viceprezident "Technologies Europe"
AAF International