Awareness

Czyste powietrze w pomieszczeniach to zdrowe życie

Czyste powietrze jest częścią zdrowego życia. Rozmowy na temat czystego powietrza muszą być częścią codziennego życia, ponieważ powietrze, którym oddychamy, ma taki sam wpływ na nasze zdrowie, produktywność i dobre samopoczucie, jak jedzenie, które jemy. Spędzamy 90 % czasu w pomieszczeniach i najwyższy czas, aby czyste, zdrowe powietrze było częścią codziennych potrzeb żywieniowych. Dowiedz się, dlaczego powietrze jest nierozłączną częścią zdrowego trybu życia.

Zazwyczaj, kiedy mówimy o zdrowym życiu, zajmujemy się głównie dwoma tematami: zdrowa żywność i aktywność fizyczna.

Pandemia COVID-19 włączyła również czyste powietrze do tej dyskusji. W domach, apartamentowcach, przedszkolach, szkołach, opiekunach osób starszych, biurach, sklepach, centrach fitness itp. chcemy mieć czyste powietrze.

Spędzamy 90 % czasu w pomieszczeniach i nie powinniśmy akceptować złej jakości powietrza. Czyste powietrze jest częścią zdrowego życia.

Dyskusja o czystym powietrzu to już nie tylko dyskusja o środowisku w zakładach pracy. Czyste powietrze to nieodzowna część zdrowego trybu życia również w domu.

W ciągu dnia wdychamy 8,640-12.960 litrów powietrza i nie możemy akceptować, aby szkodliwe substancje z powietrza przedostawały się do płuc, a niektóre dalej do krwi.

Wirus w powietrzu

Duński Instytut Technologiczny przeprowadził jeden z największych eksperymentów w zakresie zanieczyszczenia wirusologicznego powietrza wewnętrznego. Duże pomieszczenie (długość 13,9 m, szerokość 6,7 m, wysokość 7,0 m) zostało wypełnione cząstkami wirusa, które unosiły się w powietrzu przez bardzo długi czas, jeśli nie zastosowano wentylacji. Po 18 minutach stężenie wirusa nadal wynosiło 80 %.

Zaskakujące było to, że cząstki wirusa były zawieszone w powietrzu przez tak długi czas. Filtracja powietrza i wentylacja są najskuteczniejszą metodą zmniejszania ekspozycji na wirusy w pomieszczeniach.

Filtracja powietrza nawiewanego

Coraz więcej osób instaluje w domach prywatnych systemy wentylacji mechanicznej, które wymieniają zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach.. Zanieczyszczenia emitowane wewnątrz budynku (np. z kuchni) rozprzestrzeniają się do innych pomieszczeń, nawet w przy skutecznym okapie kuchennym. W sypialni spędzasz około 7 godzin. Dzieci spędzają około 12-14 godzin w swoich pokojach. Rodziny chcą mieć zdrowe życie, a to obejmuje również czyste powietrze. Rozwiązaniem tego problemu jest system wentylacji mechanicznej.

Systemy wentylacyjne wyposażone są w filtry powietrza. Filtracja zewnętrznego powietrza nawiewanego do pomieszczeń zapewnia usunięcie zanieczyszczeń z zewnątrz oraz usunięcie szkodliwych cząstek emitowanych w budynku. . Powietrze nawiewane jest wtedy czystsze niż na zewnątrz – nawet na wsi.

Poniżej znajduje się zestawienie stężeń cząstek stałych, w powietrzu, które Duński Instytut Technologiczny zmierzył w domu szeregowym wyposażonym w system wentylacji. Stężenie cząstek w powietrzu nawiewanym jest mniejsze niż na zewnątrz.

Rysunek 1: ©Merete Lyngbye, Duński Instytut Technologiczny

Lokalizacja Liczba cząstek na cm3
Na zewnątrz 1.170
Nawiew przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń 630
Pokój dzienny z kuchnią 9.000
Sypialnia 9.700

Wnioski

Gdy rozmawia się o zdrowym trybie życiu, do dyskusji należy dodać nie tylko zdrowe jedzenie i zajęcia sportowe, ale także czyste powietrze w pomieszczeniach. Spędzamy 90 % czasu w pomieszczeniach i potrzebujemy czystego powietrza. Cząsteczki i wirusy mogą być zawieszone w powietrzu przez ponad godzinę. Rozwiązaniem jest wentylacja. Systemy wentylacyjne z filtrami zapewniają, że powietrze nawiewane jest czystsze niż na zewnątrz.

Autor

Merete Lyngbye

Kierownik sekcji Wentylacja i klimat wewnętrzny
Duński Instytut Technologiczny (DTI)