Awareness

Čistý vnitřní ovzduší pro zdravý život

Čistý vzduch je součástí zdravého života. Otázka čistého vnitřního ovzduší by se měla stát součástí našeho každodenního fungování, protože vzduch, který dýcháme, má stejný dopad na naše zdraví, produktivitu a pohodu jako jídlo, které jíme. 90 % našeho denního času trávíme uvnitř, takže je čas, aby se čistý a zdravý vzduch stal součástí vašich každodenních nutričních rozhodnutí. V tomto článku se dozvíte, proč je vzduch nedílnou součástí zdravého života.

Tradičně, když mluvíme o zdravém životním stylu, zaměřujeme se především na dvě témata: zdravá výživa a fyzická aktivita.

Pandemie COVID-19 rovněž přivedla do této rozpravy otázku čistého ovzduší. Chceme čistý vzduch v domácnostech, bytech, mateřských školách, školách, domovech seniorů, kancelářích, obchodech, fitness centrech atd.

90 % času trávíme v interiéru, takže bychom neměli přijímat špatnou kvalitu vzduchu v prostorách, ve kterých se nacházíme. Čistý vzduch je součástí zdravého života.

Debata o čistém vzduchu již není jen diskusí o pracovním prostředí v továrnách. Stává se stále častějším tématem zdravého životního stylu.

Během dne inhalujeme 8 640 – 12 960 litrů vzduchu. Řekněme NE špatným látkám ve vzduchu, které se dostanou do našich plic a možná dále i do krve.

Virus ve vzduchu

Dánský technologický institut provedl jeden z největších virových experimentů. Velká místnost (délka 13,9 m, šířka 6,7 m, výška 7,0 m) byla naplněna virem, který tam zůstal po velmi dlouhou dobu, dokud nedošlo k větrání. Po 18 minutách byla koncentrace viru v místnosti stále 80 %.

Je překvapivé, že virus zůstává ve vzduchu tak dlouho. Filtrace vzduchu a větrání je nejúčinnější způsob, jak snížit expozici virům ve vnitřních prostorách.

Filtrace vzduchu dodávaného do místnosti

Čistý vzduch je stále více vnímán jako kritická součást zdravého života, a proto stále více lidí instaluje ventilační systémy ve svých domovech. Částice vaření v kuchyni jsou distribuovány do obytných prostor vašeho domu, i když máte účinnou digestoř. V ložnici strávíte asi 7 hodin denně. Děti tráví ve svých pokojích 12-14 hodin denně. Rodiny chtějí žít zdravě, a to včetně čistého vzduchu. Řešením je ventilační systém.

Ventilační systémy zajišťují mimo jiné filtraci vzduchu. Filtrovaný vzduch dodávaný do místnosti nejen udržuje větrací systém čistý, ale také snižuje počet škodlivých částic, které se dostanou do vašeho domova. Váš vnitřní vzduch je čistší než vzduch venku – dokonce i na venkově.

Níže jsou uvedeny podrobnosti o studii měření částic, kde Dánský technologický institut analyzoval ventilační systém v rodinném domě. Koncentrace částic ve vzduchu přiváděných do místnosti byla menší než ve venkovním vzduchu.

Obrázek 1: ©Merete Lyngbye, Dánský technologický institut

Umístění Počet částic na cm3
Venku 1 170
Přívod filtrovaného vzduchu do místností 630
Obývací pokoj s kuchyní 9 000
Ložnice 9 700

Závěr

Když lidé mluví o zdravém životě, musí si uvědomit, že se nejedná pouze o zdravou stravu a pohyb, ale také o čisté vnitřní ovzduší. 90 % času trávíme v interiéru, takže tam chceme mít čistý vzduch. Částice a viry mohou přežít ve vzduchu déle než hodinu. Nejlepším řešením je správné větrání: větrací systémy s filtry, které zajišťují, že vnitřní vzduch je čistší než venkovní vzduch.

 

Autorka

Merete Lyngbye

Vedoucí sekce pro větrání a vnitřní ovzduší
Dánský technologický institut (DTI)