Awareness

Čisté vnútorné ovzdušie pre zdravý život

Čistý vzduch je súčasťou zdravého života. Otázka čistého vnútorného ovzdušia by sa mala stať súčasťou nášho každodenného fungovania, pretože vzduch, ktorý dýchame, má rovnaký vplyv na naše zdravie, produktivitu a pohodu ako jedlo, ktoré jeme. 90 % nášho každodenného času trávime v interiéri, a preto je čas aby sa čistý a zdravý vzduch stal súčasťou vašich každodenných nutričných úvah. V tomto článku sa dozviete, prečo je vzduch neoddeliteľnou súčasťou zdravého života.

Tradične, keď hovoríme o zdravom životnom štýle, venujeme sa hlavne dvom témam: zdravá výživa a fyzická aktivita.

COVID-19 pandémia do tejto diskusie priniesla aj otázku čistého ovzdušia. V domoch, bytoch, materských školách, školách, domovoch pre seniorov, kanceláriách, obchodoch, fitnescentrách atď. chceme mať čistý vzduch.

90 % nášho času trávime v interiéri a preto by sme nemali akceptovať zlú kvalitu ovzdušia v priestoroch, v ktorých sa nachádzame. Čistý vzduch je súčasťou zdravého života.

Diskusia o čistom ovzduší už dávno nie je len diskusiou o pracovnom prostredí v továrňach. Čoraz častejšie sa priraďuje už aj k téme zdravého životného štýlu.

Počas dňa inhalujeme 8 640 – 12 960 litrov vzduchu. Povedzme NIE zlým látkam vo vzduchu, ktoré sa dostávajú do našich pľúc a možno ďalej až do krvi.

Vírus vo vzduchu

Dánsky Technologický Inštitút vykonal jeden z najväčších vírusových experimentov. Veľká miestnosť (dĺžka 13,9 m, šírka 6,7 m, výška 7,0 m) bola naplnená vírusom, ktorý tam zostal veľmi dlho, pokiaľ nebola aplikovaná žiadna ventilácia. Po 18 minútach bola koncentrácia vírusu v miestnosti stále 80%.

Je prekvapivé, že vírus sa udrží vo vzduchu tak dlho. Filtrácia vzduchu a vetranie je najúčinnejšou metódou na zníženie vystavenia vírusom v interiéri.

Filtrácia vzduchu privádzaného do miestnosti

Čistý vzduch je čoraz viac vnímaný ako kritická súčasť zdravého života, a preto stále viac ľudí vo svojich domácnostiach inštaluje ventilačné systémy. Častice z varenia v kuchyni sú distribuované do obytných priestorov vášho domu, aj keď máte účinný digestor. V spálni strávite asi 7 hodín denne. Deti trávia vo svojich izbách približne 12 – 14 hodín denne. Rodiny chcú žiť zdravo, a to zahŕňa aj čistý vzduch. Riešením je ventilačný systém.

Ventilačné systémy zabezpečujú, mimo iného, aj filtráciu vzduchu. Filtrovaný vzduch privádzaný do miestnosti nielen udržiava ventilačný systém čistý, ale taktiež znižuje počet škodlivých častíc, ktoré sa dostanú do vášho domova. Váš vnútorný vzduch je potom čistejší ako vzduch vonku – dokonca aj na vidieku.

Nižšie sú uvedené detaily štúdie merania častíc, kde Dánsky Technologický Inštitút analyzoval ventilačný systém v rodinnom dome. Koncentrácia častíc vo vzduchu privedeného do miestnosti bola menšia ako vo vonkajšom vzduchu.

Obrázok 1: ©Merete Lyngbye (dánsky technologický inštitút)

Umiestnenie Počet častíc na cm3
Vonku 1 170
Prívod filtrovaného vzduchu do miestností 630
Obývacia izba s kuchyňou 9 000
Spálňa 9 700

Záver

Keď ľudia diskutujú o zdravom živote, musia si uvedomiť, že sa nejedná len o zdravú stravu a pohyb, ale do tejto problematiky sa musí pridať aj čistý vnútorný vzduch. 90% nášho času trávime v interiéri, a preto tam chceme mať čistý vzduch. Častice a vírusy môžu prežiť vo vzduchu viac ako hodinu. Najlepším riešením je správna ventilácia: ventilačné systémy s filtrami, ktoré zabezpečujú, že vnútorný vzduch je čistejší ako vzduch vonku.

 

Autorka

Merete Lyngbye

Manažérka sekcie ventilácia a vnútorné ovzdušie
Dánsky Technologický Inštitút (DTI)