Tinkamas vėdinimas yra gyvybiškai svarbus siekiant išlaikyti komfortišką ir sveiką vidaus aplinką, ypatingai žiemą. Kylančios energijos kainos gali paskatinti kai kuriuos sumažinti vėdinimą, kad sutaupytų šildymo išlaidas, tačiau tai gali sukelti įvairiausių problemų, pavyzdžiui, padidinti patalpų oro taršą, pelėsių augimą ar sukelti pastato konstrukcinę žalą. Be to, patalpų teršalai, tokie kaip dujos, kietosios dalelės ir biologiniai teršalai, gali sukelti kvėpavimo sutrikimus ir galvos skausmą bei paskatinti esamas ligas tokias kaip astma ar alergija. Labai svarbu prisiminti, kad jums nereikia kelti pavojaus savo sveikatai, tam šilukad sutaupytumėte kelis eurus savo sąskaitose už energiją. Investavimas į šilumos atgavimo vėdinimą gali žymiai pagerinti vėdinimą ir kartu sumažinti energijos sąnaudas. Pasitarkite su profesionalu, kad rastumėte geriausią sprendimą pagal jūsų sąlygas ir biudžetą, ir tokiu būdu investuokite į kokybišką vėdinimą, kuris ilgoje perspektyvoje sutaupys jūsų pinigus.
Tinkamas vėdinimas yra būtinas norint išlaikyti sveiką ir patogią vidaus aplinką, ypač žiemą. Kylant energijos kainoms, gali kilti pagunda sumažinti vėdinimą, kad būtų sutaupyta lėšų šildymo išlaidoms. Tačiau tai gali sukelti rimtų problemų, tokių kaip patalpų oro teršalų kaupimasis, padidėjęs viruso perdavimas, pelėsių augimas ir pastato konstrukcinė žala.
Patalpų oro teršalai apima dujas ir kietąsias daleles iš įvairių šaltinių, įskaitant, pavyzdžiui, valymo produktus, baldus, dujines virykles ir naminius gyvūnus. Kai ventiliacija yra nepakankama, šie teršalai gali kauptis, todėl atsiranda sveikatos problemų, tokių kaip kvėpavimo sutrikimai, galvos skausmas ir akių, nosies ir gerklės dirginimas1. Ilgalaikis patalpų oro teršalų poveikis yra rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip vėžys, plaučių ligos ir širdies ligos, rizikos veiksnys2. Teršalai taip pat gali paskatinti esamas likas, tokias kaip astma ar alergija3. Labai svarbu tinkamai vėdinti, kad būtų išvengta šių teršalų kaupimosi patalpose.
Tinkamas vėdinimas taip pat gali padėti užkirsti kelią virusų perdavimui ore4. Daugelis virusų plinta per mažus kvėpavimo takų lašelius ir ore pakibusias daleles, įskaitant COVID-195, gripą ir peršalimą. Šie patogenai gali lengviau kauptis ir plisti prastai vėdinamose patalpose.
Pelėsiai taip pat lengviau auga prastai vėdinamose erdvėse. Pelėsiai gali padaryti konstrukcinę žalą pastatui ir išleisti kenksmingas sporas į aplinką. Tinkamai vėdinant pastatą, galite padėti valdyti drėgmės lygį ir užkirsti kelią pelėsių augimui.
Deja, daugelis pastatų nėra tinkamai vėdinami, dažnai dėl to, kad trūksta supratimo apie vėdinimo svarbą ir kaip ją pasiekti naudingai bei ekonomiškai efektyviai. Svarbu rasti pusiausvyrą tarp geros patalpų oro kokybės palaikymo ir energijos suvartojimo mažinimo. Yra keletas būdų, kaip žiemą vėdinti ekonomiškai efektyviu būdu.
Geriausias variantas yra naudoti šilumos gąžinimo ventiliaciją siekiant pagerinti vėdinimą, bei tuo pačiu sumažinant energijos sąnaudas. Ši sistema surenka šilumą iš pasenusio oro, kuris yra ištraukiamas iš pastato, ir naudoja jį grynam orui, kuris patenka į pastatą, šildyti. Tai gali padėti sumažinti šildymui reikalingą energiją ir sutaupyti daug energijos. Šilumą grąžinčio vėdinimo sistemos taip pat turi oro filtrus, užtikrinančius, kad tiekiamas oras nebūtų užterštas kietosiomis dalelėmis.
Kitos pasirinkimai gali būti ištraukimo ventiliatoriai, kurie pašalina drėgmę ir teršalus, arba jei tai neįmanoma – atidarymas langų ir durų, kad būtų galima įleisti gryną orą. Svarbu įvertinti visas galimybes ir pasirinkti tinkamiausią jūsų sąlygoms ir biudžetui. Jei reikia, pasitarkite su specialistu.
Trumpai tariant, tinkamas vėdinimas yra labai svarbus siekiant išlaikyti sveiką ir komfortišką patalpų aplinką, ypač žiemą. Nepaisant kylančių energijos kainų, svarbu užtikrinti, kad jūsų namai ar biuras būtų tinkamai vėdinami ir kad sistemos būtų reguliariai prižiūrimos ir aptarnaujamos, kad būtų užtikrintas optimalus našumas. Tinkamai vėdindami pastatą, galite pagerinti gyventojų sveikatą ir komfortą, ir užkirsti kelią pastato konstrukcinei žalai, bei sutaupyti pinigų ilgalaikėje perspektyvoje.
___________________________________________
[1] https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/introduction-indoor-air-quality
[2] https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/194704
[3] https://www.cdc.gov/asthma/triggers_indoor.html
[4] https://www.gov.uk/guidance/ventilation-to-reduce-the-spread-of-respiratory-infections-including-covid-19
[5] https://www.epa.gov/coronavirus/indoor-air-and-coronavirus-covid-19