Awareness

Ar naudojate CEN ISO testuotus oro filtrus, kaip geriausią išbandytą sprendimą, infekciniams ore plintantiems virusams ir bakterinėms dalelėms pašalinti iš pastatų viduje esančio oro?

Kai įeinate į kambarį, kaip žinote, kad nekvėpuojate virusais, bakterijomis ar kitomis cheminėmis bei toksiškomis dalelėmis, kurios yra patalpose arba patenka nefiltruotos iš išorės? Gali atrodyti, kad tokioje situacijoje esate bejėgis. Bet visgi, kiek jūs galite kontroliuoti patalpų oro kokybę namuose, mokyklose ar biuruose? Turėdami tam tikras žinias, jūs galite tai padaryti. Sužinokite, kokie dalykai lemia tarp buvimo sveiku ir produktyviu, bei pavargusiu ar net sergančiu, ir taip būti arčiau to, kad nekvepuojate užterštu oru.

Oras, kurio įkvėpiame į plaučius, yra pilnas ore esančių viokiausių formų, dydžių ir sudėties dalelių. Nors kai kurios jų yra biologinės, pavyzdžiui, žiedadulkės, sporos, bakterijos ir virusai, kiti yra cheminiai, pavyzdžiui, toksiškos smulkios išmetamųjų dujų dalelės, randamos miestuose eismo oro taršoje.

COVID-19 pandemijos metu didelis dėmesys buvo skirtas oro filtravimui pastatų viduje, pašalinant ore esančias biologines daleles ir taip sumažinant infekcijų riziką.

Mažos ore esančios dalelės, kurių dydis yra 1 mikronas ir mažiau (vadinamos PM1), dažniausiai kelia susirūpinimą, nes jos gali giliai įsiskverbti į mūsų kūnus. Biologinės dalelės, tokios kaip bakterijos ir virusai, gali kauptis mūsų nosyje, sinusuose ir net patekti į plaučius, kur jie sukelia infekcines ligas.

1 paveikslas: ©Peter Dyment, Camfil

Oro filtravimas yra vienintelė oro valymo technologija, kuri gali apsaugoti žmones nuo infekcinių ore esančių dalelių, pašalindama jas iš oro srauto. Bendrosios ventiliacijos oro filtrai išbandomi pagal dabartinį Europos ir pasaulinį testų standartą EN ISO 16890:2016. Siekiant didesnio filtravimo efektyvumo, reikalingo kritiniais atvejais, galima naudoti HEPA filtrus, kurie testuojami pagal standartą EN1822:2019.

Gyvybės mokslų laboratorijose HEPA filtrai naudojami sulaikyti virusus ir bakterijas, tam dažniausiai naudojami H14 klasės filtrai, kurių efektyvumas yra 99,995 %, esant didžiausiam skverbimosi dalelių dydžiui (MPPS). Taip pat H14 klasės filtrus galima rasti laisvai pastatomuose aukštos kokybės oro valytuvuose.

Daugelis kitų naujų technologijų taip pat turi potencialą gerinti oro kokybe, tiksliau valyti nuo oru plintančių infekcinių dalelių, tačiau daugeliu jų veiksmingumas dar turi būti tinkamai ištestuotas ir patikrintas bandymų. Bet kuri siūloma nauja technologija turėtų būti išbandyta pagal patvirtintą ir patikrintą CEN arba ISO techninį standartą, kad gautus bandymų duomenis būtų galima atkurti kontroliuojamomis sąlygomis.

Yra daugybė technologijų, tokių kaip UV šviesa, fotokatalizė, impulsinė šviesa, jonizacija, ozono, šiluminė, mikrobangų, plazmos, vainikinė iškrova, ultragarsas, cheminė dezinfekcija, laisvieji radikalai ar augalų biologija pagrįsta technologija.

Priklausomai nuo naudojamos technologijos, ore esančioms dalelėms taikomos įvarios spinduliuotės arba cheminio agento dozės. Jei dalelės nepašalinamos, reikia pasirūpinti, kad kiekvienai dalelei būtų suteikta reikiama deaktyvacijos dozė.

Neįmanoma „nužudyti“ viruso, nes jis nėra gyvas tikrąja šio žodžio prasme. Virusas yra genetinės medžiagos pluoštas, kuris gali daugintis skverbiantis ir užkrėsdamas gyvąsias ląsteles.

Virusas, kaip pavyzdžiui COVID-19, yra labai mažas (paprastai apie 0,12–0,16 mikronų skersmens) ir dažniausiai kai sergantis asmuo jį išleidžia (kosėjimo, čiaudėjimo ar kalbėjimo metu) į uždarą erdvę jis būna apvilktas skystų apvalkalu, kuris sklinda kaip aerozolio lašelis. Didesnės dalelės iki 5 mikronų gali išlikti ore valandas, ir jeigu jos nepašalinamos iš aplinkos oro filtravimo būdu, tai ir toliau kelia riziką patalpoje.

Neseniai atliktas tyrimas Jungtinės Karalystės Addenbrookes NHS ligoninės1 pilnoje palatoje, kurioje buvo vien COVID-19 pacientai, parodė kad oru plinanti infekcija keliauja kartu su 1 mikrono ir didesnio dydžio dalelėmis. Tai rodo, kad PM1 klasės filtrai (pagal ISO16890)  naudojami vėdinimo įrenginiuose yra patys svarbiausi siekiant apsaugoti žmonių sveikatą postatuose.

Be tinkamo oro filtro, kuris pašalintų didelius kiekius dalelių iš aplinkos, tai jos gali likti ore ir taip padidinti riziką būti įkvėptom į palučius žmogaus. Pasaulyje, kuriame oro taršos ir COVID-19 infekcijos ar panašių ligų grėsmė dabar yra kasdienis iššūkis ir daugeliui žmonių kelia nerimą, tikriausiai jie nesijaustų saugiau žinodami kad kvėpuoja nefiltruotu oru ofisuose, kuriuose dirba, ar kitose viešosios paskirties pastatuose.

Mokyklose, ligoninėse ir perpildytuose biuruose esančios vidaus erdvės, šiuo metu yra skirtas didžiausias dėmesys, nes jose didelė rizika įkvėpti oru plintančius virusus ir bakterijas.

2 paveikslas: ©Peter Dyment, Camfil

Ore esančios dalelės, jei jos nėra filtruotos, gali laisvai nukristi ant paviršių, šios nusėdusios dalelės padidina infekcijos galimybe kontakiniu būdu, kai juos liečia žmonės. Štai kodėl reguliarus paviršiaus valymas gali būti svarbus.

Vienas iš būdų jaustis užtikrintam kokiu oru kvėpuojame patalpoje yra naudoti oro stebėjimo prietaisą, skirtą matuoti PM1 ir PM2,5 dydžio dalelių koncentracijas, bei jų kaitą laike. Oro kokybės stebėjimo prietaisų kaina yra ženkliai sumažėjusi ir tai efektyvi priemonė, kuri patikrina pavyzdžiui PM2,5 koncentraciją, ir taip leidžia nustatyti, ar ji žymiai viršija arba yra žemiau Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamo lygio, t. y. 5 mg/m3 (metinė vidurkio vertė, PSO 2021 m.).

Oro mėginių ėmimas ir analizė gali patvirtinti, kad skirtingų dydžių dalelėse yra specifinių virusų ir bakterijų. Ši metodika turėtų būti dažniau naudojami tose vietose, kur yra didelė infekcijos rizika.

Anglies dioksidas (CO2) taip pat gali būti stebimas, tam kad matyti kuriose patalpose yra viršijamos normos ir taip įvertinti kur ventiliacija yra nepakankama. Ten kur CO2 ir PM2,5 pikas sutampa, tai gali rodyti padidėjusį biologinių dalelių kiekį, iš kurių kai kurios gali būti užkrečiamos. Laikui bėgant ir su patirtimi galima išmokti kokie šaltiniai sukelia šias daleles ir tokiu būdu suderinti juos su veikla vidaus erdvėje ir aplink ją.

Biologinių mėginių ėmimas iš oro ir dalelių dydžio/sudėties analizė yra geriausias būdas įvertinti aplinkos orą dėl galimybės infekcijoms.

Jei reikia pasiekti aukštą filtravimo efektą, tai kartu su standartine oro vėdinimo sistema dar papildomai gali būti patalpose naudojami oro valytuvai. Šis derinys užtikrina visiškai švarų orą pastatuose.

Oro kokybės stebėjimas viduje gali padėti geriau suprasti tiekimo švaraus oro kokybę ir kai kuriais atvejais kontroliuoti pačio vėdinimo įrenginio veikimą.

Pastatų gyventojai per pastaruosius pusantrų metų turėjo daug sužinoti apie rankų plovimą, socialinio atstumo išlaikymą, paviršių valymą, veido kaukes (oro filtrus veidui), o dabar jie mokosi apie oro filtravimo naudą švariam sveikam patalpų orui.

___________________________________________

[1] https://www.cuh.nhs.uk/news/air-filters-on-wards-remove-almost-all-airborne-covid-virus/

 

Autorius

Peter Dyment

Technikos vadovas, oro kokybės ir pastatų energetikos konsultantas
Camfil